wtorek, 26 sierpnia 2014

Poradnik kolekcjonera - Wybieramy idealną figurkę do kolekcji - skala Little Bits/Paddock Pals

Każdy poważny kolekcjoner musi czasem dokonać trudnego wyboru. Decyzja, który koń powinien dołączyć do stada, bynajmniej nie jest prosta i nie jednemu spędza sen z powiek. Najgorsze jest poczucie, że ostatecznie dokonany przez nas wybór jest niewłaściwy, a pieniądze, które zainwestowaliśmy w model - wyrzucone w błoto. Dzisiejszy post będzie poświęcony właśnie tym ciężkim decyzją z jakimi każdy
kolekcjoner musi się zmierzyć.Ostrzegam - post jest długi, ponieważ starałam się maksymalnie wyczerpać temat.

1. Konie w skali Little Bits (Schleich, większość koni Collecta i Safari, Papo, Buylland itp.)
Mało kolekcjonerów  koncentruje się tylko na jednej firmie. Większość koniarzy jednak skupia się na jednej, wybranej skali, zazwyczaj dokupując tylko pojedyncze większe czy też mniejsze figurki. Ponieważ w Polsce możliwość zakupu koni w większych skalach (np: Breyer), istnieje od niedawna, duża część kolekcjonerów zbiera głównie konie w skali Little Bits/Paddock Pals, uznając konie w większych skalach jedynie jako swego rodzaju "perełki" w kolekcji.


Dla osób mniej zaawansowanych w temacie kolekcjonerstwa i modelarstwa wstawiam zdjęcia z porównaniem modeli w różnych skalach. Konie Schleich, Collecta, Papo itp. są uznawane za Little Bits/Paddock Pals.







 źródło zdjęcia: Pony Shop


Porównanie modeli różnych firm. Obecnie firma Breyer nie produkuje już koni w skali Paddock Pals/Little Bits, a firma Buylland produkuje już tylko konie w skali Schleich (ok. 1:18)

 
   źródło zdjęcia: ModellPferdeVersand

Wracając do tematu. Dokonanie decyzji dotyczącej wyboru konia w tej skali nie jest może tak trudne jak w przypadku modeli w skali Traditional czy Classic (głównie ze względu na cenę), ale równie istotne. Wybierając kolejną figurkę do kolekcji powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na:

(Kolekcja powinna być naszą dumą)

 a) Nasze indywidualne upodobania.
To chyba najistotniejszy "czynnik", który powinien w pierwszej kolejności wpływać na wybór figurki. Często zanim zakupimy model, pytamy innych jego posiadaczy o opinię. Oczywiście - to świetna sprawa, ponieważ dzięki temu nie kupimy kota w worku, szczególnie jeśli preferujemy zakupy przez internet. Ale z drugiej strony, chcąc stworzyć indywidualną i niepowtarzalną kolekcję, powinniśmy polegać głównie na własnych upodobaniach i gustach. W końcu każdy model czy figurka stanie na Twojej półce, a kolekcja jest właśnie po to by cieszyć Ciebie! I o tym szczególnie musimy pamiętać wybierając figurkę.

b) Dostępność, okazje
Niestety w Polsce nasze hobby wciąż jest często nierozumiane i mało rozpowszechnione. Dlatego też często chcąc zdobyć upragniony model musimy zrobić zakupy przez internet. Nieraz konieczne jest kupno figurki na zagranicznych serwisach aukcyjnych (np:Ebay). Dlatego też czasem warto poczekać dłużej niż kupować dany model na pierwszej lepszej aukcji. Wiadomo - często okazja więcej się nie powtarza, ale musimy zastanowić się ile tak na prawdę figurka jest warta i czy opłaca się wydawać na nią niemałą sumę, bo akurat w tym momencie jest dostępna? Oczywiście prawdziwy kolekcjoner nie powinien "oszczędzać" na unikatowych, rzadkich modelach. Ale budżet nie zawsze nam pozwala na zakup tego typu rarytasów. Dlatego też czasem lepiej się wstrzymać i poczekać na lepszą okazję i kupić inny model, który jest właśnie w okazyjnej cenie.

c) Opinie innych kolekcjonerów
Czasem nie jesteśmy pewni czy dany model jest warty zakupu. Nie mamy pewności czy na prawdę nam się podoba, nie jesteśmy pewni słuszności naszych decyzji. W takim wypadku dobrym pomysłem będzie spytanie o zdanie innych kolekcjonerów. Najlepiej będzie zarejestrować się na jednym z polskich forów (np: modelhorse, czy też schleich.czo.pl). Na forach panuje przemiła atmosfera, a dodatkowo możecie dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących kolekcjonerstwa. Z pewnością znajdą się tam osoby, które doradzą Wam w kwestiach wyboru modelu, czy też pomogą znaleźć inny, odpowiedni do Waszych kolekcji. Ale wciąż powinniśmy pamiętać, że najważniejsze są nasze indywidualne odczucia względem figurki.

d) Zastanów się czego tak na prawdę oczekujesz?
Wybierając figurkę musimy zastanowić się czego tak na prawdę poszukujemy. Tak więc zanim w ogóle zabierzesz się za poszukiwanie idealnego dla siebie modelu, musisz  zadać sobie parę pytań:

- Co jest dla Ciebie istotniejsze kiedy wybierasz model? Rzeźba i anatomia, ciekawa poza, malowanie, czy może oryginalny wygląd?
Jeśli poszukujesz modeli z lepszym malowaniem, to jednak górują tu zdecydowanie konie firmy Schleich. Jeśli jednak większą uwagę zwracasz na pozę , rzeźbę i anatomię to zdecydowanie wybieraj konie Collect'a, ewentualnie Safari. 

-Zależy Ci na unikatach i rarytasach? Czy może po prostu - kupujesz tylko te modele, które faktycznie Ci  się podobają?
Jeśli zbierasz modele rarytasowe, wycofane i trudno dostępne, możesz poszukać na serwisach aukcyjnych wycofanych koni firmy Schleich. Są chyba najczęściej poszukiwane przez polskich kolekcjonerów koni w skali Little Bits. Szczególnie, że wiele starszych modeli tej firmy ma zdecydowanie lepszą rzeźbę, anatomie i proporcje niż nowsze. Oczywiście możesz też polować na wycofane konie innych firm. Ale na przykład w przypadku firmy Collecta - nieco mija się to z celem ponieważ nowsze są o niebo lepiej wykonane.

-Ile jesteś w stanie wydać na figurkę?
Niestety, ale zazwyczaj wycofane modele kosztują więcej niż te ogólnodostępne. Dlatego też polując na rarytasowy model, musisz przygotować się na możliwość większego wydatku. Oczywiście zawsze może trafić się okazja nie do przepuszczenia...

-Czy masz możliwość zamawiania zza granicy?
Nie każdy model znajdziesz w Polsce. Konie niektórych firm są bardzo ciężko dostępne, albo nawet wcale. Dlatego też czasem musimy wytoczyć cięższe działa i poszaleć, zamawiając model zza granicy. Niestety w takim przypadku czekają nas wysokie koszty wysyłki, oraz w przypadku zakupów np: z USA - koszty cła.

 2. Wybór konkretnego egzemplarzu
Teraz przejdźmy do dalszej części. Gdy już wybierzemy model, czas na wybór egzemplarzu. Oczywiście nie mamy takiej opcji kiedy kupujemy przez internet. Ale wybierając figurkę w sklepie powinniśmy zwrócić uwagę na parę istotnych rzeczy:
  • Figurka nie powinna mieć ubytków, odkształceń, nienaturalnie wygiętych czy też  złamanych uszu, kończyn itp.
  • Farba powinna być równomiernie rozprowadzona, nie powinno być na niej grudek itp., figurka nie powinna mieć żadnych ubytków farby, rys, obdarć.
  • Model powinien być ładnie i dokładnie pomalowany, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na malowanie oczu, kopyt, grzywy i ogona, farba nie powinna się "wylewać" poza konkretne kształty i granice (Pod żadnym pozorem nie powinno być "wylewów" poza obręb oczu, czy też poza granice grzywy. Takie "defekty" szczególnie szpecą figurkę i wpływają negatywnie na jej odbiór.)
  • Malowanie powinno być estetyczne, wszelkiego rodzaju rysy i maźnięcia farby, również bardzo negatywnie wpływają na całokształt.
  • Warto również zwrócić uwagę na odcień koloru farby na figurce. Często pojedyncze egzemplarze mają bardziej naturalny, realistyczny "ton" maści. Dodatkowo istotnym czynnikiem, wpływającym na odbiór całej figurki, są wszelkiego rodzaju cienie i przejścia. Światłocień powinien być wykonany czysto - unikajmy egzemplarzy, które są pomalowane brudnym odcieniem farby. U idealnej figurki przejścia będą przechodzić stopniowo od najjaśniejszego do najciemniejszego (albo odwrotnie) koloru poprzez parę tonów.
 To tyle jeśli chodzi o skalę Little Bits. W następnym poście z serii "Poradnik Kolekcjonera" opowiem o czym powinniśmy pamiętać wybierając model w skali Traditional. Mam nadzieję, że nie zanudziłam Was, bo post był na prawdę długi. W następnym poście zdjęcia z Korsyki i Sardynii :)



34 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Cieszy mnie to :D Spędziłam nad nim dobre 2-3 godziny i mam nadzieję, że było warto ;)

      Usuń
  2. Ciekawy post :) Pisałaś coś o no niedokładnym pomalowaniu (?) niedawno, w sklepie byłą klacz trakeńska wzięłabym ją, ale miała jakby "odpryśniętą" odmianę na jednej nodze. W sumie wyglądało to bardziej na "wypadek przy pracy". No i zamiast trakenki kupiłam sb fryza, nie żałuję, ale szkoda też, że w sklepie nie było np. klaczy arabskiej z 2014 :/ no trudno...
    Pozdrawiam :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miło, że post się podobał ;) Jeśli mówiąc fryz, masz na myśli ogiera tej rasy, to według mnie to najlepszy wybór. Ogier fryzyjski firmy Schleich jest na prawdę udanym modelem :)

      Usuń
  3. Bardzo fajnie napisany poradnik :) Może powinien się znaleźć na stronie modelekoni.pl?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli komuś faktycznie może się przydać to nie mam nic przeciwko. Wręcz byłoby mi bardzo miło gdyby inni kolekcjonerzy mogli się dowiedzieć czegoś ciekawego :) Może napiszę do Capricorn? To chyba ona pełni funkcję administratora?

      Usuń
  4. Bardzo ciekawie napisane, podoba mi się :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Całkiem fajny poradnik :).
    Osobiście mam zamiar kupować już tylko te modele, które faktycznie mi się podobają, bo inaczej bardzo szybko skończy mi się miejsce na półce xD.Ze skalą Little Bits jeszcze nie jest tak źle, bo zawsze można konia postawić gdzieś koło książki czy na biurku, ale taki tradek...gorsza sprawa jeśli chodzi o miejsce :P.
    Czekam na kolejną część o tradach i będę zaglądać :).

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetny poradnik dla osób początkujących. Na pewno się przyda!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę, że się podoba =) Faktycznie, myślę, że pomoże szczególnie początkującym kolekcjonerom :) Mam nadzieję, że tym bardziej zaawansowanym też się przyda ^ ^

      Usuń
  7. Dobry poradnik :) .
    Nawet świetny :D .
    Ja kolekcjonuję tylko i wyłącznie tą skalę ale moze na tradi się zdecyduje ;)
    Zapraszam do mnie na n/n
    figurkischleich.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  8. Świetny poradnik, wszystko dokładnie i przejrzyście wytłumaczone, na pewno ułatwi wielu osobom decyzję na jaką figurkę się zdecydować.
    Pozdrawiam, u mnie n/n.

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetny poradnik ! ;) Pozdrawiam
    Zapraszam na n/n : schleich-stajnia.blogspot.pl

    OdpowiedzUsuń
  10. super poradnik! :) wydawało mi się że publikowałam komentarz w tym poście ale go nie widzę.. może laptop się zaciął i nie dodał :/

    OdpowiedzUsuń
  11. Na pewno niejedna osoba z niego skorzysta - dobrze napisany poradnik!
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę, mam nadzieję, że komuś się przyda :)

      Usuń
  12. Bardzo ciekawy poradnik. :-) pogratulować

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  13. Poradnik świetny, bardzo przejrzysty i ciekawy. Pozdrawiam!
    theblackhorse5.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  14. Czekam na notatkę o Traditional ,bo to moja ulubiona skala :), dobry poradnik, przyjemnie się czytało :) pozdrawiam
    www.larositastable.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę :) poradnik pojawi się jak już uporam się z początkiem roku szkolnego :/

      Usuń
  15. fajne porównania, przyda się ;)
    http://cherrys-world01.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń